Trust Board

Trustees

The Arthur Terry Learning Partnership is a Multi-Academy Trust, a company without Share Capital. The Trust Board, known as Trustees, oversees the day to day running of the company. They meet on a regular basis to support schools and provide strategic management and leadership of the ATLP.

The Board has appointed Local Governing Bodies at each school in the Partnership to assist them in this work. Each School retains its own Local Governing Body and Headteacher.

Thumbnail [100%x225]

John Vickers

Chair of Trustees, July 2017 to present

Thumbnail [100%x225]

Jonathan Brake

Trustee from July 2015 to present

Thumbnail [100%x225]

Heather Morris

Trustee from October 2015 to present

Thumbnail [100%x225]

Tim Sewell

Trustee from August 2011 to present

Thumbnail [100%x225]

Brian Cookson

Trustee from March 2018 to present

Thumbnail [100%x225]

Richard Gill

Trustee, Finance Committee and CEO

Thumbnail [100%x225]

Katie Hale

Trustee from September 2019 to present

Thumbnail [100%x225]

Sam Henson

Trustee from December 2019 to present

Thumbnail [100%x225]

Dan Mortiboys

Trustee from March 2020 to present

Members

Thumbnail [100%x225]

Tim Sewell

Member from August 2011 to present

Thumbnail [100%x225]

Sally Taylor

Member from July 2017 to present

Thumbnail [100%x225]

Professor Mick Waters

Member from July 2017 to present

Thumbnail [100%x225]

Alan Wharton

Member from July 2018 to present

Thumbnail [100%x225]

Sir Tim Brighouse

Member from September 2019 to present

Audit and Risk Committee

Thumbnail [100%x225]

Heather Morris

Trustee from October 2015 to present

Thumbnail [100%x225]

Dan Mortiboys

Trustee from March 2020 to present

Thumbnail [100%x225]

Katie Hale

Trustee from September 2019 to present

Finance Committee

Thumbnail [100%x225]

Jonathan Brake

Finance Committee from July 2017 to present

Thumbnail [100%x225]

Richard Gill

Finance Committee from July 2017 to present

Thumbnail [100%x225]

Tim Sewell

Finance Committee from March 2018 to present

Thumbnail [100%x225]

Brian Cookson

Finance Committee from July 2018 to present

Thumbnail [100%x225]

Sam Henson

Finance Committee from July 2020 to present